Ազգային ժողովը Կառավարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 9-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ՝ նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Նախաձեռնողի առաջարկով եւ ԱԺ որոշմամբ օրակարգային որոշ հարցերի երկրորդ ընթեցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա ընթացքում: Որոշ նախագծեր էլ կքննարկվեն հատուկ ընթացակարգով:
Օրակարգը հաստատելուց հետո պատգամավորները քննարկել են «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ասիական զարգացման բանկի միջեւ 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրված «Հարկաբյուջետային կայունության եւ ֆինանսական շուկաների զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ Հայաստանի Հանրապետության ու Ասիական զարգացման բանկի միջեւ 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրվել է «Հարկաբյուջետային կայունության եւ ֆինանսական շուկաների զարգացման ծրագիր» վարկային համաձայնագիրը՝ 100 մլն ԱՄՆ դոլար գումարի չափով: Վարկը տրամադրվելու է 12 տարով, արտոնյալ ժամկետը 3 տարի է:
Բյուջետային աջակցության միջոցներն ուղղվելու են «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը: Բյուջետային աջակցության միջոցների ստացման համար նախապայման է հանդիսանում երկկողմ փոխհամաձայնեցված քաղաքականության գործողությունների աղյուսակով սահմանված մի շարք ոլորտներում միջոցառումների եւ բարեփոխումների իրականացումը: Ծրագրի շրջանակը, մասնավորապես, ներառում է հարկաբյուջետային պլանավորման, թափանցիկության, ռիսկերի կառավարման, ինչպես նաեւ պետական ծախսերի արդյունավետության բարձրացումը, պետական ներդրումների, այդ թվում՝ պետություն-մասնավոր գործընկերություն համակարգի բարեփոխումները, պետական գնումների համակարգի արդիականացումը, կանաչ տնտեսության քաղաքականության մշակումը, կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության բարձրացումն ու կանաչ ֆինանսական գործիքների կիրառության ընդլայնումը, Կառավարության պարտքի կառավարման համակարգի բարելավումը, ֆինանսական եւ կապիտալի շուկաների զարգացումը:
Վարկային համաձայնագիրը ՀՀ պետական բյուջեի համար լրացուցիչ ֆինանսական պարտավորություններ է առաջացնելու:
Համաձայնագրի վերաբերյալ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր: Նախագծի առնչությամբ ելույթ են ունեցել «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Արծվիկ Մինասյանը եւ Արթուր Խաչատրյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանը:
Արթուր Խաչատրյանն անդրադարձել է վարկային միջոցների ծախսման անարդյունավետությանը՝ նշելով, որ կապիտալ ծախսերի կատարումը մշտապես թերակատարվում է:
Արտահերթ ելույթ է ունեցել ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը: Նրա խոսքով 2018-2019 թթ. մեր երկրում այնքան ճանապարհ է սարքվել, որքան չի սարքվել նախորդած 7,8,10 տարիների ընթացքում, եւ դա եղել է միայն այն պատճառով, որ տեղի են ունեցել արդար մրցույթներ: «Կառավարությունը նախորդ 2 տարիների ընթացքում գիտության ոլորտի բյուջեն ավելացրել է ավելի քան երկու անգամ, մտադրվել է 500-ից ավելի դպրոցներ կառուցել: Մենք ահռելի մեծ պլաններ ունենք, եւ դրանց մի մասը կարող է թերակատարվել»,-ընդգծել է նա:
«Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Արթուր Խաչատրյանը: Նա անդրադարձել է կապիտալ ծախսերի անարդյունավետության հարցին՝ նշելով ճանապարհաշինությանն առնչվող որոշ փաստեր:

On the initiative of the Government, the National Assembly convened an extraordinary sitting on December 9, according to the agenda set by the initiator.
At the initiator’s suggestion and by the decision of the Government, some agenda items will be debated in the second reading after their adoption in the first reading within twenty-four hours. Some drafts will be debated with the special procedure.
After the adoption of the agenda, the MPs debated the draft law on Ratifying the loan agreement “Fiscal stability and financial markets development program” signed between the Republic of Armenia and the Asian Development Bank on November 17, 2022.
The Deputy Minister of Finance Vahe Hovhannisyan informed that the loan agreement “Fiscal stability and financial markets development program” was signed between the Republic of Armenia and the Asian Development Bank on November 17, 2022, amounting to 100 million US dollars. The loan will be repaid within 12 years, and the grace period is 3 years.
The budget support funds will be used to finance the deficit defined by the RA Law on the RA State Budget for 2022. The precondition for receiving budget support funds is the implementation of measures and reforms in a number of areas based on mutually agreed political actions. In particular, the scope of the program includes increasing the efficiency of fiscal planning, transparency, risk management, state expenditure, the reforms of public investments, including public-private partnership system, the modernization of the public procurement system, the development of green economy policies, increasing adaptation to climate change and expanding the use of green financial instruments, the improvement of the debt management system of the Government, as well as the development of financial and capital markets.
The loan agreement will create additional financial obligations for the RA state budget.
The NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs endorsed the agreement. The deputies of the Armenia Faction Artsvik Minasyan and Artur Khachatryan, the deputy of the Civil Contract Faction Vahagn Aleksanyan gave a speech related to the draft.
Artur Khachatryan referred to the inefficiency of spending loan funds.
The NA Vice President Hakob Arshakyan gave an extraordinary speech. According to him, during 2018-2019, as many roads were built in our country as were not built during the previous 7,8,10 years, and this happened only because fair competitions were held. “During the previous 2 years, the Government has increased the budget of the science sector more than twice, and intends to build more than 500 schools. We have huge plans, and some of them may not be fully implemented,” he noted.
Artur Khachatryan gave a speech on behalf of the Armenia Faction. He referred to the issue of inefficiency of capital expenditures, mentioning some facts related to the road construction.